Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bal alacaklar nelere dikkat etmesi gerekiyor
#1
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca yapılan sahte bal üreticileri açıklamasından sonra, gerçek bal nasıl anlaşılır sorusu zihinlerimizi yorar oldu. Peki, toplum içinde gıda bazen de ilaç olarak tüketimi yapılan balı sahtesi ile gerçeğini ayırt etmek mümkün müdür? Bal alacaklar nelere dikkat etmesi gerekiyor? İşte bu detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sahte bal üretimi yapan yerler işlerini o kadar profesyonelce yapıyorlar ki, balın kokusundan renginden hatta kıvamından gerçek mi değil mi anlamak imkansızdır. Bu yüzden balın gerçeğiyle ayırt edilebilmesi için laboratuvar analizi yapılması gerçek sonuca varmaya yardımcı olacaktır. Ama şunu söyleyebiliriz ki, piyasada satışı yapılan çoğu bal ve bal ürünleri gerçek besin değerlerini içermemektedir. Bir de alacağınız balın üzerinde “organik” yazıyorsa bile gerçek olduğuna inanmayın. Çünkü herhangi bir yiyecek üzerinde bunun yazması doğal yollarla üretildiğini ifade etmez.

Balın Rengi
Genelde bal rengi arıların nektar toplamış olduğu bitkilere göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte, muhafaza koşullarına ve saklama süresine göre farklı olabilmektedir. Mesela kişilerin sürekli karşılaştığı bal renkleri sarı, kehribar, kırmızı veya kahverengi olabiliyor.

Balın İçeriği
Arılar yarım kiloluk bir balı yapmak için, 1,5 milyon üzeri çiçekten nektar toplamaktadır. Bunun yanı sıra çiçeklerden toplanan nektarın şekeri ise arılar tarafından salgılanan enzimlerle basit şekere dönüşmektedir. Mesela arılar nektardaki suyun yok olması için, kanatlarını çırpıp hava oluştururlar. Böylece tüketimini yapmış olduğumuz balın gözle görülebilen yoğum kıvamı gerçekleşir.

Zaten kaliteden ödün vermeyen bir balın %75’i doğal yollarla meydana gelen basit şekerlerden, %25’si nem, vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra bir çok elementi içeren gerçek bal, insan vücuduna çok faydalıdır.

Bal Bozulur mu?
Bal kesinlikle bozulmayan gıdalardan biridir. Çoğu kişi kristalleşmiş balın bozulduğu konusunda hemfikir sahibi olabilmektedir. Fakat bal bilindiği üzere çok fazla şeker içerdiğinden ortamın değişen sıcaklık koşullarına göre kristalleşmesi söz konusudur. Bu yüzden kristalleşmiş balın bozulduğunu düşünmek yanlış olur.

Petekli Bal Kaliteli Bal mıdır?
Bu soruya cevabımız maalesef hayır olacak. Unutmayın, çoğu petekli bal doğal yollarla meydana gelen peteklerden oluşmamaktadır. Çünkü arı kovanının yanına şeker şurubu tarzı maddeleri koyarak da petek balın üretimi yapılmaktadır. Böylelikle doğal olmayan yollardan üretilen petek balın şifalı özelliği yoktur.

Bal Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
  • İlk öncelikle her daim Tarım Bakanlığı sertifikasına sahip olan, güven hissi veren yerlerden alışverişinizi yapın.

  • Piyasa değeri altında satışa sunulan balları sakın tercih etmeyiniz.

  • Aldığınız balın üretim tarihi ve üretim izin numaralarının bulunduğuna dikkat ediniz.

  • Bozulduğunu düşündüğünüz, kötü muhafaza koşulları altında saklanan ballardan uzan durun.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi