izlemeler Forum Forumlar Forumlari
Hindistanda mahkeme, insanlarla hayvanların eşit hakları olduğuna hükmetti - Baskı Önizleme

+- izlemeler Forum Forumlar Forumlari (http://www.izlemeler.com)
+-- Forum: Haber Dunyasi (http://www.izlemeler.com/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Forum: Dunyadan Haberler (http://www.izlemeler.com/forumdisplay.php?fid=34)
+--- Konu Başlığı: Hindistanda mahkeme, insanlarla hayvanların eşit hakları olduğuna hükmetti (/showthread.php?tid=82)Hindistanda mahkeme, insanlarla hayvanların eşit hakları olduğuna hükmetti - izlemeler - 07-07-2018

Hindistan'ın kuzeyinde bulunan Uttarakhand Yüksek Mahkemesi, dün aldığı kararla hayvanların 'tüzel kişilik veya varlık' statüsünde olduğuna hükmetti.


Hakimler Rajiv Sharma ve Lokpal Singh ayrıca, hayvanlara karşı zulmün önlenmesi için aldıkları bir dizi kuralın 'bütün hayvan kırallığı üzerinde' geçerli olmasına karar verdi. Uttarakhand mahkemesi, yaptığı açıklamasında "Kuş ve suda yaşayanlar da dahil olmak üzere tüm hayvan krallığı, tüzel kişiler olarak ilan edildi" dedi.

Ulusal Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gereken kararın, kaçak avcılara, çevreyi kirleten şirketlere ve evcil hayvanları veya yabani hayvanları taciz edenlere yönelik caydırıcı bir etkisi olacak.

Öte yandan, Hindistan geçen yıl kutsal Ganj ve Yamuna nehirleri hakkında benzer bir çevre kararı verdi ve Yüksek Mahkeme, bölgeye bırakılan zehirli atıklarla mücadele etti.